Online Vajinismus Tedavisi

Online Vajinismus Tedavisi

Kadınlarda cinsel işlev bozuklularından biri olan vajinismus birçok kadını yakından ilgilendirir. Dünya üzerinde otuz kadından birinde bulunan bu bozukluk anatomik bir sebebe dayanabileceği gibi psikolojik de olabilmektedir. Pandemi döneminde hastaneye bile gidemiyor oluşumuz bu sorunun nasıl giderileceği, nasıl tedavi olunacağı gibi soruları akıllara getirmekte. Birçok alanda hayatımıza giren online tedavi birçok kişinin aklına gelmektedir. Fakat online vajinismus tedavisi mümkün müdür? Ama buna değinmeden önce vajinismus rahatsızlığının ne olduğunu bilmemiz gerekmektedir. Peki, Vajinismus nedir?

Vajinismus Nedir?

Vajinismus cinsel birleşme sırasında kadının istemsi şekilde kasılması ve cinsel birleşmeyi engellemesi olarak nitelendirilebilir. Günümüz koşullarında online vajinismus tedavisinin etkili bir düzeyde yapıldığını rahatlıkla ifade etmek mümkün olmaktadır. Çünkü özellikle pandemi sürecine paralel olarak, online terapi hizmetlerine olan ilgi ve ihtiyaçta da etkili bir düzeyde artış gözlenmektedir. Elbette ki bu durum kendisini Vajinismus tedavisinde de göstermektedir.

Online Vajinismus Tedavisi

Evli çiftelerin kabusu haline gelen Vajinismus sorunu pek çok kaynağa sahip olabilir. Birçok vakada taciz ve tecavüz sahnelerinin ya da doğum sahnelerinin kişiyi psikolojik olarak etkilediği ve vajinismus sürecine sebep olabileceği belirtilmiştir. Pek çok terapist cinselliğin hayatımıza bir tabu olarak yerleştirilmesi ve kötü bir eylemmiş gibi dikte edilmesini de sebepler arasında göstermektedir.

Nasıl Tedavi Edilir?

Vajinismus tedavisi üç ya da altı ayı kapsamakta, kişinin istek ve çabasına bağlı olarak değişmektedir. Tedavinin ilk aşamasında Jinekolojik geçirilen hastalarda eğer anatomi kaynaklı bir sebep bulunmuyor ise, kişiler sözlü tedaviye tabii tutulur. Bu tedavi süresi boyunca gevşeme çalışmaları ve nefes egzersizleri uygulamaları yaygın olarak kullanılır. Bu süreçte kişiye varsa partneri, eğer yoksa ailesi destek olmalıdır. Oldukça hassas geçirilen bu dönem kişiler tarafından atlatılması zor olan bir dönem olarak nitelendirilmektedir. Bu sebeple kişilerin psikolog tarafından desteklenmesinin yanında, ailesi ve çevresi tarafından da desteklenmesi gerekir. Bu sayede tedavi olan kişiler terapi sonrası danışmanlık almaya devam eder. Online vajinismus tedavisi son zamanlarda merak edilen bir konu olsa da bu sorunun online olarak çözüme ulaştırılması oldukça zordur.

Bir yorum bırak.

Call Now Button