Kadınlarda Cinsel İşlev Bozuklukları

Kadınlarda Cinsel İşlev Bozuklukları

Cinsellik söz konusu olduğunda toplumumuzda kadınları bu konuya yakıştıramama ya da bunu tamamen ayıp olarak algılama söz konusudur. Fakat gelişen toplumlarda cinsellik öğrenilmesi ve yaşamın dahilinde kabul edilmesi gereken bir olgudur. Bu tarz geriye atma ve üzerini örtme eylemleri sonucunda cinsellik tabulaştırılır ve elbette bu durumda çoğunluğu psikolojik olmakla birlikte kadınlarda cinsel işlev bozuklukları oluşur.

Bozuklukların sebepleri kişiden kişiye çeşitlilik göstermekte ve seviyeleri de buna bağlı olarak değişmektedir. Bu bozukluklar kadınların yaşamını temelden etkilemekte ve evliliklerini bozmaktadır. Tüm bunların önüne geçebilmek için çalışmalar yapılmalı ve mutlaka danışmanlık ya da terapi sağlanmalıdır. Peki, kadınlarda başlıca cinsel işlev bozuklukları nelerdir? İşte detaylar!

Cinsel İşlev Bozuklukları Nelerdir?

Bu bozukluklar insan doğasına uymamaları sebebi ile bozukluk olarak adlandırılırlar. İnsanlar beslenmek, korunmak ve üremek zorundadır. Fakat oluşan u bozukluklar üreme işlevlerini çoğunlukla sekteye uğratmakta ya da tamamen kesmektedir. Kadınlar özelinde oluşan bu bozuklukları şu şekilde sıralamamız mümkündür.

  • Disparani
  • Vajinismus
  • Cinsel Aversiyon
  • Non-Koital Genital Ağrı

Şeklinde sıralanabilmekle birlikte en sık görüleni vajinismus rahatsızlığıdır. Vajinismus rahatsızlığının tedavi edilmemesi, cinsel ilişkiyi de imkansız hale getirmektedir. Dolayısıyla bu tarz sorunların etkili bir düzeyde tedavi edilmesi, kaliteli bir cinsel yaşamın olmazsa olmazı olarak karşımıza çıkmaktadır!

Kadınlarda Cinsel İşlev Bozuklukları

Kadınlardaki Cinsel İşlev Bozuklukların Yaşama Etkisi

Bu tarz bozukluklar yalnızca cinsel ilişki anında sorun çıkarmakla kalmaz bununla birlikte hayatınızın diğer alanlarında da zorluk yaşamanıza sebep olurlar. Örneğin azalan öz güven ve değersizlik hissi günlük yaşamınızı zora sokabilir. Bu şikayetlere sahip olan kadınlar genel olarak sürekli utandıklarından bahsederler. Bunun sebebinin yaşanan bozukluğu bir eksiklik olarak görmelerinden kaynaklandığı söylenebilir.

Fakat bilinmelidir ki kadınlarda cinsel işlev bozuklukları yalnızca birer bozukluk olarak nitelenebilir. Tedavisi mümkün ve oldukça basit olan bu bozukluklar eksiklik değildir. Toplumun bu tür rahatsızlıklara karşı bilinçlenmesi, kadınlar üzerindeki toplumsal baskıyı azaltacak ve bu tarz rahatsızlıkların tedavi edilebilmesi açısından büyük bir kazanım sağlanmış olacaktır. Böylece kaliteli bir yaşam sürmek noktasında önemli kazanımların elde edilmesi de mümkün olmaktadır.

Bir yorum bırak.

Call Now Button