Cinsel Terapi İlkeleri Nelerdir?

Cinsel Terapi İlkeleri Nelerdir?

Etkili bir psikoterapi yöntemi olarak karşımıza çıkan cinsel terapi etkili ilkelerden oluşmaktadır. Cinsel terapi ilkeleri açısından etkili bir araştırma yaptığımızda karşımıza farklı seçenekler çıkar. Peki; cinsel terapi ilkeleri nelerdir? İşte detaylar!

Cinsel terapiler cinsel işlev bozukluklarının etkili bir düzeyde tedavi edilmesini mümkün kılar. Cinsel terapi ilkeleri de bu kapsamda şekillenir. Cinsel terapi hizmetlerinin temelde davranışçı – bilişsel psikoterapi yöntemleri hakimdir. Bu noktada cinsel terapi ilkelerinin de bu kapsamda şekillendiğini ifade etmek de mümkün olmaktadır.

Cinsel terapi hizmetlerinin cinsel işlev bozukluğu tedavisine göre şekillendiğini ifade edebiliriz. Cinsel terapinin kurucuları olarak karşımıza çıkan William Masters ve Virginia Johnson; cinsel terapi sürecinin de kaynağını oluşturur. Dolayısıyla cinsel terapi ilkelerinin oluşması sürecine William Masters ve Virginia Johnson da yer almaktadır.

Elbette ki günümüz koşullarında tüm cinsel terapistlerin cinsel terapi ilkelerine uygun davranmak durumundadır. Ancak bu sayede tam anlamıyla nitelikli bir cinsel terapinin de sunulması mümkün hale gelmektedir. Cinsel terapinin sunulması sürecinde birtakım aşamalar da mevcuttur. Bu aşamaların tamamı da cinsel terapinin ilkeleriyle yakından ilgidir.

Cinsel Terapi İlkeleri Nelerdir?

Cinsel Terapi İlkeleri Ve Cinsel Terapi Aşamaları

Cinsel terapi hizmetleri sunulurken, bilgilendirme aşaması ilk aşama olarak karşımıza çıkar. Bilgilendirme aşamasında var olan cinsel sorunun belirlenmesi de sağlanır. Burada varsa cinsellikle ilgili yanlış bilgilerin de giderilmesi şarttır. Ortaya çıkmış cinsel mitler konusunda da hatalı tutumlar da bilgilendirme aşamasında yer alır. Söz konusun cinsel mitlerin bertaraf edilmesi; cinsel sorunların tedavi edilmesini de mümkün hale getirir. Unutmamak gerekir ki cinsel terapi sırasındaki bilgilendirme aşamasında cinsel terapinin ilkelerine dikkat etmek de şarttır.

Cinsel terapi ilkeleri nelerdir? Dediğimizde karşımıza profesyonel cinsel terapi hizmetleri çıkmaktadır. Cinsel terapi ilkeleri her zaman cinsel sorunun etkili bir düzeyde tedavi edilmesine yönelik bir çalışmayı içermektedir. Bilgilendirme aşaması sonrasında cinsel terapi teknik ve egzersizler devreye girer! Böylece tam anlamıyla sorunsuz bir cinsel terapi hizmetinin ortaya çıkması da mümkün olur. Bütün bu bilgiler ışığında cinsel terapi ilkelerinin cinsel sorunun tedavisi noktasında etkili çözümleri ortaya koyduklarını rahatlıkla ifade edebiliriz. Böylece var olan cinsel sorunun pratik bir şekilde tedavi edilmesi de mümkün olacaktır.

Bir yorum bırak.

Call Now Button