Cinsel Terapi ile Tedavi

Cinsel Terapi ile Tedavi

Cinsel sorunların farklı psikolojik terapiler uygulanarak tedavi edilmesine cinsel terapi denir. Günümüzde cinsel terapi ile tedavi konusunda profesyonel hizmetlerin mevcut olduğunu ifade etmek mümkündür. Bu kapsamda terapinin başarılı bir şekilde sonuç vermesi için mutlaka bu alanda eğitim almış psikologlar ve psikiyatristlerden bu hizmet almak gerekir. Cinsel terapi ile cinsel isteksizlik, vajinimus, erken boşalma ve ağrılı cinsel ilişki gibi sorunların tedavi edilmesi mümkün olur.

Cinsel Terapi Nasıl Tanımlanır?

Cinsel tedaviyle cinsel terapi eş anlamlı kavramlardır. Zira terapi ile tedavi birbirini tamamlar. Cinsel fonksiyon bozuklukların tedavi edilmesinde psikolojik terapilerin uygulanması sürecine cinsel terapi denir. Dolayısıyla cinsel terapi cinsel sorunların tedavi edilmesini mümkün kılan özel terapiler olarak da tanımlanır. Özellikle kaliteli bir cinsel yaşamın devam etmesi nitelikli bir cinsel terapi hizmeti sayesinde mümkün olur.

Kadınlarda Cinsel Terapi Nasıl Yapılır?

Kadınlarda cinsel sorunlar söz konusu olduğunda cinsel istek azlığı ilk sıralarda yer alır. Yine vajinismus gibi cinsel sorunlar da kadınlarda sıklıkla karşılaşılan sorunlar arasında yer almaktadır. Kadınlara yönelik cinsel terapi hizmetleri bu türden cinsel sorunların tedavi edilmesi amaçlar.

Cinsel Terapi ile Tedavi

Erkeklerde Cinsel Terapi Nasıl Yapılır?

Erkeklerde cinsel sorunlar genellikle erken boşalma ya da ereksiyon problemlerinden oluşmaktadır. Yine kimi zaman geç boşalma sorunu da erkeklerde rastlanan cinsel problemler arasında yer almaktadır. Bundan dolayı erkekler de çoğu zaman cinsel terapi hizmetlerine ihtiyaç duymaktadır.

Çiftlere Uygulanan Cinsel Terapi Uygulamaları

Ortaya çıkan cinsel sorunun niteliğine göre cinsel terapist çift halinde terapi yapılmasını önerebilir. Tam da bu noktada cinsel terapi hizmetlerinin kimi zaman bireysel olarak sunulduğunu ifade edebiliriz. Ancak cinsel sorunun etkili bir şekilde tedavi edilmesi için kimi zaman da çift terapisine ihtiyaç duyulmaktadır.

Çift terapisinin etkili bir düzeyde sunulması için mutlaka güvenli bir ortamın oluşması şarttır. Yine etkili bir iletişim ortamının mevcut olması, cinsel terapinin başarısını da olumlu yönde etkileyecektir. Cinsel terapi ile tedavi yöntemleri söz konusu olduğunda karşımıza çok sayıda farklı alternatif seçenek çıkmaktadır. Bundan dolayı cinsel sorunların tedavi edilmesi sürecinde profesyonel bir hizmet almak her zaman akıllıca olacaktır.

Bir yorum bırak.

Call Now Button