Cinsel isteksizliğin çözümü vardır. İlk yapılması gereken cinsel isteksizliğin hangi sebepten kaynaklandığını tespit etmektir. Sebebi fiziksel etkenlere mi ? yoksa psikolojik mi ? sorusuna cevap bulunmalıdır. Problem psikolojikse psikoterapi ile çözüm aranmalıdır.

Erkeklerde cinsel isteksizlik tedavisi: İlaç tedavisi tartışmalıdır. İçlerinde viagra da olmak üzere cinsel uyarılma üzerine etkili olduğu düşünülen bir grup ilaç deneme aşamasındadır. Bu ilaçların çoğu genital bölgedeki kan akımını artırarak etkili olmaktadırlar. Hem kadınlar hem de erkeklerde testosteron cinsel uyarılma açısından önemli olduğundan cinsel istek azalmasının tedavisinde kullanımı araştırılmıştır.
Kadınlarda cinsel isteksizlik tedavisi: Kadınlarda yaşla testosteronun azaldığı göz önüne alındığında zaman içinde cinsel uyarılmada belirgin bir düşüş fark eden kadınlarda yararlı olabilmektedir. Östrojen kullanımı bazı kadınlarda ve özellikle premenapozal ve postmenapozal dönemde cinsel isteği artırabilmektedir. Cinsel ilişkiden bir kaç saat önce alınan metilfenidat gibi uyarıcıların da cinsel isteği arttırdığı bulunmuştur. Ancak uyarıcıların tedavideki yeri tartışmalıdır. Bağımlılık gibi yan etkileri unutulmamalıdır. Ayrıca doktora danışılmadan herhangi bir tedavi uygulamak doğru değildir.

Bir yorum bırak.

Call Now Button