Cinsel İlişki Terapisi Nasıl Yapılır?

Cinsel İlişki Terapisi Nasıl Yapılır?

Günümüz koşullarında cinsel ilişki terapisine olan ihtiyaç günden güne artış gösteriyor. Zira cinsel ilişki terapisi sağlıklı bir cinsel hayatın devam etmesi açısından önemli kazanımları beraberinde sunan bir terapi olarak karşımıza çıkmaktadır. Tam da bu noktada cinsel terapi almanın önemi bir kez daha karşımıza çıkmaktadır. Peki, cinsel ilişki terapisi nasıl yapılır? İşte ayrıntılar!

Cinsel terapiler farklı teknik ve yöntemlerin uygulandığı özel terapiler olarak karşımıza çıkmaktadır. Bundan dolayı bu tür terapilere olan ilgi ve ihtiyaç da günden güne artış göstermektedir. Cinsel terapilerin sunulmasında psikoterapi oturumları olmazsa olmaz bir teknik olarak karşımıza çıkmaktadır. Kliniklerde ya da hastanelerde uygulanan bu teknik; cinsel sorunların pratik bir şekilde çözümünü de mümkün kılar!

Cinsel İlişki Terapisi Gerekli Midir?

Şayet cinsel yönden herhangi bir sorun yaşıyorsanız; bu sorunun kaynağını net bir şekilde tespit etmelisiniz. Elbette ki cinsel sorunların kaynağında fiziksel açıdan bir sorun mevcut değilse bu sorun tamamen psikoloji kaynaklıdır. Unutmamak gerekir ki günümüz koşullarında cinsel sorunların büyük bir bölümünün temel kaynağı tamamen psikolojiktir. Bundan dolayı da cinsel ilişki terapisinin bu tür durumlarda gerekli olduğunu ifade etmek de mümkün olmaktadır.

Cinsel İlişki Terapisi Nasıl Yapılır?

Cinsel terapi başvurusunda bulunan bireyler yaşanan cinsel sorunun özelliğine göre birebir ya da çift halimde terapiye gelmektedir. Burada hangi terapi yönteminin tercih edileceği konusu danışanla psikolog arasında kararlaştırılmaktadır. Cinsel terapiler bu alanda eğitim almış psikolog ya da psikiyatristler tarafından sunulan bir hizmet olarak karşımıza çıkar!

Söz konusu terapi sırasında danışanla sorunun kaynağına dair görüşmeler yapılır. Bu görüşmeler neticesinde söz konusu sorunun kaynağının ne olduğu tespit edilir. Unutmamak gerekir ki cinsel sorunun kaynağının doğru bir şekilde tespit edilmesi; tedaviyi de olumlu yönde etkiler.

Cinsel İlişki Terapisinin Özellikleri

Cinsel ilişki terapisi her zaman profesyonel düzeyde sunulmak durumundadır. Bu tür terapilerde danışanın mahremiyeti her zaman dikkate alınmak durumundadır. Yine cinsel terapistin danışanla etkili bir düzeyde iletişim kurması da şarttır! Ancak bu sayede nitelikli bir cinsel terapi için gerekli olan ortam da oluşmuş olur! Bütün bu bilgiler ışığında cinsel ilişki terapisinin kaliteli bir cinsel ilişkiyi mümkün kıldığını ifade etmek de mümkün olur!

Bir yorum bırak.

Call Now Button